Folia LCD na okno jest dostępna technologicznie w dwóch wariantach:

  1. w wersji samoprzylepnej - umożliwiającej montaż folii na istniejących już przeszkleniach bez konieczności ingerencji w budowę konstrukcji
  2. w wersji do laminacji - umożliwiającej zalaminowanie Folii matowej LCD (Inteligentnej folii) między dwie szyby w przypadku, gdy warunki wykluczają użycie wersji samoprzylepnej


Chcąc kompleksowo zapewniać wszystkie niezbędne elementy do pełnego funkcjonowania folii matowej lcd, w swojej ofercie posiadamy również:


  • transformatory o mocy dostosowanej do powierzchni zasilanej folii
  • piloty do sterowania drogą radiową
  • przełączniki klawiszowe do sterowania drogą radiową
  • odbiorniki radiowe
  • odbiorniki Wi-Fi
  • oprogramowanie do smartfonów
  • określone przewody zasilające
  • specjalnie projektowane pod zamówienie przepusty kablowe, zawiasy bądź mechanizmy zasilania dla drzwi przesuwnych

Aczkolwiek, jeśli posiadają Państwo swoje własne sprawdzone rozwiązania to powyższe akcesoria są opcjonalne. Prawidłowo zasilona folia lcd na okno w pełni współpracuje z różnymi systemami automatyki budynkowej.

 

Czym jest folia LCD?

Folia LCD okienna (polimerowa folia elektryczna) to specjalnie zaprojektowana powłoka przeznaczona do aplikacji na wszystkie powierzchnie szklane takie jak: szyby w oknach (PCV jak i aluminiowe), drzwiach (także cało szklanych), ściankach działowych, elewacjach budynków itp.

Jest to folia okienna do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Jest to spowodowane faktem, iż folia zasilana jest napięciem elektrycznym.

Unikalną właściwością inteligentnej folii okiennej jest zmiana jej przejrzystości pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. Folia LCD w stanie podstawowym (nie podłączona do prądu) jest folią matową w kolorze mlecznobiałym, natomiast po podłączeniu do prądu staje się przeźroczysta.

Efekt taki uzyskany został dzięki specjalnej warstwowej budowie inteligentnej folii okiennej. Jedną z warstw folii LCD na okno jest polimer zawierający ciekłe kryształy, których właściwościami możemy sterować za pomocą przełącznika. Pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego struktura ciekłych kryształów ulega uporządkowaniu i folia staje się przezroczysta. Natomiast po odcięciu dopływu napięcia ciekłe kryształy wracają do stanu rozproszonego i folia lcd staje się matowa.

Czas przełączenia między stanem matowym, a przeźroczystym jest błyskawiczny.

Folia LCD o przejrzystości sterowanej napięciem

Folia LCD - włączona

Stan przejrzysty

Przez Folie LCD (Folia o zmiennej przejrzystości) płynie napięcie o wartości 47 V, kryształy polimeru układają się w sposób uporządkowany umożliwiając zobaczenie co znajduje się po drugiej stronie folii LCD

Folia LCD - wyłączona

Stan matowy

Odcięcie przepływu napięcia poprzez folię matową LCD powoduje, że kryształy polimeru tracą swój uporządkowany układ co skutkuje przywróceniem koloru folii i brakiem widoczności w obu kierunkach

Folia LCD samoprzylepna-budowa

W tej wersji inteligentna folia lcd składa się z 6 warstw. 

Dwóch folii ochronnych, które są zdejmowane po zamontowaniu folii (chronią one produkt w trakcie transportu). 

Dodatkowo z dwóch warstw tworzywa sztucznego pomiędzy, którymi znajduje się warstwa rozlanego polimeru z ciekłymi kryształkami. To właśnie dzięki temu polimerowi folia lcd zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości, niektórzy nazywają ją polimerową folią elektryczną.


W przypadku Folii LCD samoprzylepnej po jednej ze stron folii znajduje się warstwa z klejem wielokrotnego użytku. Pozwala on na szybki, łatwy i wygodny montaż folii lcd na powierzchni szyby.

budowa folii LCD

Rodzaje transformatorów

Transformator w obudowie 47 V dla folii LCD

Transformator w obudowie z przełącznikiem

Transformator w pełnej obudowie z przełącznikiem stosuje się przy pokazowych powierzchniach z wykorzystaniem Foli LCD . Pozwala jej na pracę pod właściwym napięciem (47V). Uchwyt w górnej części obudowy umożliwia na łatwe zawieszenie transformatora, np. na ścianie. Warto dodać, że transformator ten ma wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem - tzw. pozystor. Gdy temperatura transformatora za bardzo wzrośnie pozystor zwiększa gwałtownie swoją rezystancję powodując odcięcie zasilania i uchronienie urządzenia przed uszkodzeniem. Dzięki temu urządzenie będzie działać sprawnie latami a folia zostanie uchroniona przed przepaleniem. Wymiary: 68 mm (szer) x 110 mm (wys) x 55 mm (gł)

Transformator 47 V AC dla folii LCD

Okrągły transformator bez obudowy

Transformator taki jest typowo instalacyjnym transformatorem używanym podczas realizacji zamówień u klienta. Transformator znajduje się w plastikowej obudowie, zalany żywicą. Dodatkowo posiada wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem - pozystor, który działa tak samo jak w przypadku transformatora w pełnej obudowie. Wymiary: zależne od mocy

Sterowanie smartfonem

Odbiornik WiFi

Odbiornik WiFi

Aby umożliwić sterowanie Folią LCD na okno (Intelignetna Folia) przy pomocy telefonu wymagane jest podłączenie odbiornika WiFi. Odbiornik taki odbiera informacje z domowej sieci bezprzewodowej co w konsekwencji pozwala także na połączenie ze smartfonem. Parametry techniczne: napięcie pracy: 230 V AC, częstotliwość WiFi - 2.4 Ghz.

aplikacja do sterowania folią LCD

Smartfon z aplikacją do sterowania

Dzięki specjalnej aplikacji na smartfony i po prawidłowym skonfigurowaniu jej z odbiornikiem WiFi mamy możliwość sterowania inteligentną Folią LCD z dowolnego miejsca w domu korzystając z telefonu. A jeśli to za mało to wykorzystując połączenie smartfona z domem poprzez mobilny internet możemy sterować folią nawet z drugiego końca Świata! 

Aplikacja jest czytelna i w prosty sposób pozwala zarządzać całym systemem Folii LCD (Folia o zmniennej przejrzystości). Na jednym ekranie możemy mieć przełączniki do wszystkich folii w domu czy też w biurze. Idealne rozwiązanie dla osób, które zdecydowały się założyć Folie LCD (Folia matowa lcd) w więcej niż jednym pomieszczeniu. 

Aplikacja na chwilę obecną dostępna jest na Androida oraz iOS.

Sterowanie drogą radiową

Pilot

Pilot do sterowania odbiornikiem

Urządzenia te są uniwersalnymi nadajnikami, umożliwiającymi przełączanie na odległość Folii LCD. Dzięki pilotowi można w komfortowy i wygodny sposób bez konieczności wstawania sterować Folią LCD. Piloty wyposażone są w elementy podświetlające, które sygnalizują działanie nadajnika. Posiadają ergonomiczną gumową klawiaturę oraz praktyczny łańcuszek umożliwiający podpięcie, np. do kluczy czy też powieszenia na wieszaczku w widocznym i dogodnym miejscu. Parametry: zasięg działania 250 m (otwarta przestrzeń), częstotliwość pracy 868 MHz, zasilanie baterią CR2032.

Odbiornik

Odbiornik radiowy

Aby w pełni korzystać z funkcjonalności pilota konieczne jest skonfigurowanie go z odbiornikiem radiowym. Dzięki odbiornikowi radiowemu, który odbiera sygnał z pilota możemy włączać bądź wyłączać transformator zasilający folię. Parametry: zasięg działania 250 m (otwarta przestrzeń), częstotliwość pracy 868 MHz, zasilanie 230 V AC. Odbiornik jak i pilot działają na kod zmienny co znacząco zwiększa bezpieczeństwo systemu.

Rodzaje przełączników klawiszowych

włącznik ścienny

Tradycyjny wyłącznik elektryczny

Włącznik taki jest najprostszą formą sterowania folią o zmiennej przejrzystości sterowanej napięciem. Pokazuje on jak mało potrzeba aby móc w pełni cieszyć się możliwościami Folii LCD (Folii o zmiennej przejrzystośći). Dodatkowo różnorodność włączników na rynku pozwala w łatwy sposób dopasować go do reszty elementów już znajdujących się w Państwa domach lub biurach. Polimerowa folia elektryczna nadaje się idealnie do sterowania elementami elektronicznymi jak pilot RF.

Przełącznik klawiszowy radiowy

Pilot bezprzewodowy przenośny w kształcie wyłącznika

Radiowe nadajniki klawiszowe są elementami służącymi do wysyłania sygnałów sterujących komunikujących się z odbiornikami radiowymi. Nadajniki te mają formę tradycyjnego przełącznika klawiszowego. Poprzez swoje niewielkie rozmiary, niewielką wagę i elegancką formę, moga być umieszczane na dowolnej powierzchni (także szkło, drewno itp.) oraz w dowolnej lokalizacji. Montaż odbywa się przy pomocy taśmy drustronnej lub wkrętów. Wymiary: 90 x 80 x 11,5 mm