Technologia Inteligentnego Szkła LCD Smart Glass:

to specjalnie przygotowane szyby, w których zalaminowana jest folia LCD


Do prawidłowego funkcjionowania szyb LCD oferujemy szeroką gamę rozwiązań sterujących i zasilających:

 • transformatory o mocy dostosowanej do powierzchni zasilanej folii,
 • piloty do sterowania drogą radiową,
 • przełączniki klawiszowe do sterowania drogą radiową,
 • odbiorniki radiowe,
 • odbiorniki Wi-Fi,
 • oprogramowanie do smartfonów,
 • określone przewody zasilające,
 • specjalnie projektowane pod zamówienie przepusty kablowe, zawiasy bądź mechanizmy zasilania dla drzwi przesuwnych.

Szyby Smart Glass doskonale współpracują z różnymi systemami. W przyjazny sposób włączane są w już istniejące układy sterowania.

Szyby LCD sterowane napięciem

Szyba w ramie aluminiowej - włączona

Stan przejrzysty

Do Szyby Smart Glass LCD o zmiennej przejrzystości zostaje przyłożone napięcie o wartości 47 V. Powoduje to, że kryształy polimeru układają się w sposób uporządkowany czyniąc szybę przezroczystą.

Szyba w ramie aluminiowej - wyłączona

Stan matowy

Odcięcie przepływu prądu poprzez inteligentną szybę Smart Glass powoduje, że kryształy polimeru tracą swój uporządkowany układ co skutkuje zmatowieniem szyby LCD i brakiem widoczności w obu kierunkach

Inteligentne szkło firmy Amplus

W naszej ofercie znajdą Państwo inteligentne szyby laminowane w formacie 44.4 Szyba elektrochromatyczna LCD tworzona jest według schematu XYZ, gdzie:

X – grubość pierwszej szyby w milimetrach

Y – grubość drugiej szyby w milimetrach

Z – ilość warstw folii zalaminowanych między szybami


W przypadku wspomnianej powyżej szyby Smart Glass, tworzona jest ona przez:

-szybę grubości 4mm

-folię EVA

-2 warstwy folii właściwej LCD między którymi mamy ciekły kryształ

-kolejną warstwę folii EVA

-szybę grubości 4 mm


Produkujemy szyby o standardowych parametrach oraz dostosowane do indywidualnych wymagań klienta.


Rodzaje szkła VSG:

Podstawowym rodzajem szkła stosowanego w naszych laminatach jest szkło typu FLOAT.

Na Państwa życzenie laminaty mogą być wykonane ze szkła OPTIWHITE.


Typowo tafle laminatów są produkowane z szyb odprężonych (niehartowanych). Istnieje możliwość zamówienia laminatu składającego się z szyb hartowanych (ESG).


 

Proces laminacji

Laminacja to połączenie warstw szkła powłoką folii. Zarówno grubości szkła, jak i ilość warstw folii dobierane są do konkretnych rozwiązań architektonicznych. Poza głównym walorem, którym jest uzyskanie inteligentnego szkła o zmiennej przezierności, proces laminacji podnosi wytrzymałość mechaniczną i integralność szyb, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo ich użytkowania.

Produkcja rozpoczyna się od spasowania warstw szkła oraz przełożenia ich warstwami folii EVA i LCD. Proces ten wykonywany jest w sterylnych warunkach. Gotowe formatki poddaje się następnie obróbce termicznej pod ciśnieniem. Parametry obróbki są ściśle powiązane z rodzajem i wymiarami szkła oraz ilością warstw folii EVA.

Po zakończeniu wygrzewania szkło jest ponownie czyszczone, a naddatki folii usuwane z brzegów szyby Smart Glass.


 

Parametry szyb smart glass

Wykonujemy szyby o:

 • szerokości do 1500 mm.
 • długości do 3000 mm.

Dodatkowe parametry jak maksymalna grubość laminatu czy ciężar ustalamy z Państwem, każdorazowo indywidualnie konsultując szczegóły projektu.


 

Dodatkowe zalety szyb LCD

 • Proces laminacji czyni z szyb Smart Glass szkło bezpieczne. Dzięki temu uzyskujemy pewność, że w przypadku mechanicznego uszkodzenia szyby odłamki szkła pozostaną związane folią i nie poranią ludzi czy zwierząt.

 

 • Szkło klejone z folią LCD stanowi dodatkową, niespodziewaną przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy, wydłużając czas dostępu do pomieszczeń.

 

 • Szkło z laminowaną folią LCD zwiększa izolacyjność dźwiękową. W dobie „zaśmiecenia hałasem” to dodatkowy walor, podnoszący komfort przebywania w pomieszczeniach, gdzie użyte zostały szyby inteligentne LCD.

Co to jest Szyba LCD

Szyby Smart Glass LCD (szyby o zmiennej przejrzystości) to specjalnie przygotowana, inteligentna szyba elektrochromatyczna przeznaczona do montażu zarówno w konstrukcjach typu „z pomieszczenia do pomieszczenia", jak i w elewacji. Daje ona możliwość instalacji w różnego typu stolarkach zarówno PCV, aluminiowych, jak i stalowych. Trwałość konstrukcji pozwala na użycie szyb LCD także jako elementów całoszklanych.

Szyba LCD Smart Glass to szkło przyciemniane elektrycznie. Oznacza to, że zmienia ono swoją przejrzystość w zależności od tego, czy jest do niego doprowadzone napięcie, czy nie. W stanie pasywnym, gdy przez szybę LCD nie płynie prąd, jest ona matowa. Włączenie zasilania powoduje uzyskanie przez szybę pełnej przejrzystości.

Częścią aktywną szyb Smart Glass jest ciekły kryształ. To on zmienia swoje właściwości pod wpływem przyłożonego napięcia. Początkowo nieuporządkowana struktura ciekłego kryształu daje efekt matowej powierzchni. Po podłączeniu napięcia kryształy porządkują się zgodnie z liniami działającego pola elektromagnetycznego i tworzą strukturę przejrzystą.

Zmiana struktury kryształów przez płynący prąd jest natychmiastowa. Dzięki temu przejścia szyby Smart Glass w stan przejrzysty lub matowy są błyskawiczne.

 

Szyba LCD-budowa

Gotowa szyba LCD składa się z 7 warstw.

Dwie szyby, które zabezpieczają dostęp do warstwy folii LCD.

Folia EVA, która wykorzystywana jest w procesie laminacji w celu zespojenia całej konstrukcji.

Dwie warstwy tworzywa sztucznego, pomiędzy którymi znajduje się warstwa rozlanego polimeru z ciekłymi kryształkami, co zapewnia zwiększenie funkcjonalności folii. W przypadku szyby z warstwą folii LCD (Smart Glass) trzeba zaznaczyć, że dzięki specjalnemu procesowi laminacji oraz konstrukcji, taka szyba staje się od razu szybą bezpieczną. Tzn., że w przypadku wybicia szyba zachowa swoją formę, dzięki czemu nie ma możliwości skaleczenia się.

Rodzaje transformatorów

Trafo w obudowie

Transformator w obudowie z przełącznikiem

Transformator w pełnej obudowie z przełącznikiem stosuje się przy pokazowych powierzchniach z wykorzystaniem Szyby LCD (Smart Glass). Pozwala jej na pracę pod właściwym napięciem (47V). Uchwyt w górnej części obudowy umożliwia na łatwe zawieszenie transformatora, np. na ścianie. Transformator posiada pozystor, czyli dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem. Gdy temperatura transformatora wzrośnie za bardzo, pozystor zwiększa gwałtownie swoją rezystancję powodując odcięcie zasilania. Chroni to całą instalację przed uszkodzeniem. Dzięki temu urządzenie będzie działać sprawnie latami a folia zostanie uchroniona przed przepaleniem. Wymiary: 68 mm (szer) x 110 mm (wys) x 55 mm (gł)

Trafo toroidalne

Okrągły transformator bez obudowy

Transformator toroidalny to podstawowy transformator instalacyjny. Zalany żywicą transformator znajduje się w plastikowej obudowie. Dodatkowo posiada wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem - pozystor, który w przypadku przepięcia chroni całość instalacji przed uszkodzeniem . Wymiary są zależne od mocy transformatora

Sterowanie smartfonem

Odbiornik WiFi

Odbiornik WiFi

Odbiornik Wi Fi jest elementem układu sterowania szybą LCD przy pomocy smartfona. Dzięki impulsom z domowej sieci bezprzewodowej w odbiornik reguluje dopływ prądu do szyby LCD.

Parametry techniczne: napięcie pracy: 230 V AC, częstotliwość WiFi - 2.4 Ghz.

Oprogramowanie SUPLA

Smartfon z aplikacją do sterowania

Dedykowana aplikacja na smartfony po sparowaniu jej z odbiornikiem Wi-Fi, zapewnia kontrolę nad szybą LCD z dowolnego miejsca w domu. Dodatkowo wykorzystując połączenie internetowe można sterować przejrzystością szyb Smart Glass z dowolnego miejsca na świecie.

Aplikacja pozwala na zarządzanie dowolną ilością szyb w różnych pomieszczeniach, co jest idealnym rozwiązanie w przypadku instalacji większej ilości szyb np.: w domu i w biurze.

Aplikacja na chwilę obecną dostępna jest na Androida oraz iOS.

Sterowanie drogą radiową

Pilot

Pilot do sterowania odbiornikiem

Zdalne sterowanie Szyba LCD zapewniają piloty. Umożliwiają one w komfortowy sposób, bez konieczności wstawania włącznie i wyłącznie szyb LCD. Działanie pilota sygnalizują świecące elementy, w które wyposażony jest nadajnik. Ergonomiczna gumowa klawiatura oraz łańcuszek tworzący z pilota funkcjonalny brelok ułatwiają dodatkowo korzystanie z tego sposobu sterowania.

Parametry: zasięg działania 250 m (otwarta przestrzeń), częstotliwość pracy 868 MHz, zasilanie baterią CR2032.

Odbiornik

Odbiornik radiowy

Odbiornik radiowy niezbędny jest do sterownia szyb Smart Glass przy użyciu pilota. Włącza on i wyłącza bezpośrednio transformator zasilający szybę LCD.

Parametry: zasięg działania 250 m (otwarta przestrzeń), częstotliwość pracy 868 MHz, zasilanie 230 V AC.

Rodzaje przełączników klawiszowych

włącznik ścienny

Tradycyjny wyłącznik elektryczny

Klasyczny wyłącznik ścienny jest najprostszą formą sterowania szybami LCD. Różnorodność typów włączników dostępnych na rynku pozwala w łatwy sposób dopasować go do wystroju Państwa domów i biur.

Przełącznik klawiszowy radiowy

Pilot bezprzewodowy przenośny w kształcie wyłącznika

Radiowe nadajniki klawiszowe są elementami, które podobnie jak piloty, sterują szybami Smart Glass za pośrednictwem odbiorników radiowych. Mają one jednak kształt klasycznych wyłączników elektrycznych.Nie wymagają jednak wpięcia w instalację elektryczną, co pozwala na umieszczenie takiego wyłącznika w dowolnym miejscu przy pomocy klejącej taśmy dwustronnej lub wkrętów.

Wymiary: 90 x 80 x 11,5 mm