electrical glass

Electronic glass | Najwyższa jakość i skuteczność

Electronic glass, znane także jako inteligentne szkło, to innowacyjna technologia, która zrewolucjonizowała wiele aspektów naszego życia, od architektury po elektronikę użytkową. Szkło to, wyposażone w zdolność zmiany właściwości optycznych pod wpływem bodźców elektrycznych, oferuje nowe możliwości w kontekście funkcjonalności i estetyki. W tym artykule przyjrzymy się, jak electronic glass ewoluowało na przestrzeni lat, jakie są jego kluczowe rodzaje oraz w jaki sposób jest obecnie wykorzystywane w różnych sektorach przemysłu.

Historia i rozwój electronic glass

Początki elektronicznego szkła sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy zastosowano technologie przyciemniania szkła do kontrolowania ilości światła przenikającego przez okna. Rozwój tej technologii był napędzany potrzebą zwiększenia prywatności oraz ograniczenia kosztów energii. Z czasem, dzięki postępom w nanotechnologii i materiałoznawstwie, elektroniczne szkło stało się bardziej wydajne, trwałe i dostosowane do szerokiej gamy zastosowań.

Podstawowe rodzaje elektronicznego szkła

Istnieje kilka podstawowych rodzajów elektronicznego szkła, które różnią się sposobem działania i zastosowaniami:

 • Szkło przełączalne (PDLC – Polymer Dispersed Liquid Crystal): Zmienia swoją przezroczystość z mlecznej na przejrzystą, kiedy zostanie poddane działaniu prądu elektrycznego, tym rodzajem szkła zajmujemy się już od ponad 10 lat i na naszej stronię inteligentnafolia.pl znajdą Państwo więcej informacji.
 • Szkło elektrochromatyczne: Zmienia kolor pod wpływem napięcia elektrycznego, co pozwala kontrolować ilość światła i ciepła przenikającego przez okno.

Jak działa electronic glass?

Electronic glass działa na zasadzie zawartej w niej warstwy ciekłych kryształów. Kiedy zostanie przyłożone napięcie elektryczne, szkło staje się  przezroczyste, pozwalając światłu na swobodne przechodzenie. Gdy natomiast napięcie zostanie odłączone, folia powraca do stanu mleczno-białego, stając się nieprzezroczysta. Światło w tym przypadku wciąż przenika przez folię, lecz jest rozproszone, co daje efekt matowego osłonięcia okna. 

folia elektryczna na okno budowa schemat

Po lewej stronie obserwujemy, jak folia zachowuje się pod wpływem napięcia – staje się przezroczysta i przepuszcza światło. Po prawej stronie widzimy, co dzieje się, gdy odłączymy napięcie – światło nadal przechodzi przez folię, ale już jako światło rozproszone, a folia osiąga matowy wygląd, skutecznie blokując widok z zewnątrz.

Zastosowania w architekturze i budownictwie

Elektroniczne szkło znalazło szerokie zastosowanie w nowoczesnej architekturze. Stosowane jest zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych, oferując rozwiązania zarówno w zakresie estetyki, jak i funkcjonalności. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, takim jak zdolność do zmiany przejrzystości czy koloru, pozwala ono na tworzenie dynamicznych fasad oraz inteligentnych przegród wewnętrznych, które mogą dostosować się do zmieniających się warunków zewnętrznych i potrzeb użytkowników.

Zastosowania w transporcie

Elektroniczne szkło coraz częściej pojawia się również w sektorze transportowym. W samochodach osobowych wykorzystywane jest przede wszystkim do szyb dachowych oraz bocznych okien, gdzie umożliwia kierowcom i pasażerom kontrolowanie poziomu światła słonecznego i prywatności bez konieczności korzystania z tradycyjnych rolet czy zasłon. W transporcie publicznym, takim jak autobusy czy pociągi, elektroniczne szkło zapewnia komfort podróżującym, a w niektórych regionach świata jest wręcz nakazywane we względu na prywatność osób podróżujących pociągiem.

Zalety używania elektronicznego szkła

Zastosowanie elektronicznego szkła oferuje szereg zalet:

 • Energooszczędność: Poprzez kontrolę ilości światła i ciepła przenikającego do wnętrz, elektroniczne szkło pozwala na znaczące obniżenie kosztów energii potrzebnej do oświetlenia pomieszczenia.
 • Prywatność: Możliwość szybkiej zmiany przejrzystości szkła umożliwia użytkownikom łatwe zarządzanie poziomem prywatności w każdej sytuacji.
 • Estetyka i funkcjonalność: Elektroniczne szkło umożliwia tworzenie nowoczesnych, estetycznie atrakcyjnych rozwiązań, które są jednocześnie funkcjonalne i mogą dostosować się do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Przyszłość elektronicznego szkła

Perspektywy dla przyszłości elektronicznego szkła są obiecujące. Rozwój technologii nanomateriałów, postępy w chemii i materiałoznawstwie oraz rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprzyjają dalszym badaniom i innowacjom. Oczekuje się, że przyszłe dekady przyniosą nowe, jeszcze nieodkryte zastosowania elektronicznego szkła, które mogą zrewolucjonizować wiele aspektów naszego codziennego życia.

Aspekty ekologiczne i zrównoważonego rozwoju

Electronic glass ma również znaczący wpływ na środowisko. Jego zdolność do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną pomaga ograniczać emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Ponadto, rozwijające się technologie recyklingu szkła umożliwiają lepsze zarządzanie odpadami i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.

Okiem Producenta – inteligentny film pdlc, a elecrical glass?

Przełączana przezroczysta folia o grubościach kilku mm składa się z przewodzącego materiału bazowego. W stanie włączenia folia jest transparentna, a po odłączeniu energii elektrycznej folia ściemnia się i światło jest pochłaniane.

Dzięki nowej technologii, elektroniczna folia może być kontrolowana jak przełącznik elektryczny.

Podsumowanie

Elektroniczne szkło jest jednym z najbardziej obiecujących i dynamicznie rozwijających się segmentów nowoczesnych technologii. Znajduje ono zastosowanie w wielu dziedzinach życia, od budownictwa po transport, dostarczając rozwiązania, które nie tylko poprawiają jakość życia, ale również przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Wpływa na zmniejszenie zużycia energii, zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa oraz podniesienie estetyki otoczenia. Mimo wyzwań związanych z kosztami i trwałością, perspektywy dla przyszłego rozwoju są bardzo obiecujące.Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak długo trwa instalacja elektronicznego szkła?
  • Instalacja elektronicznego szkła może różnić się w zależności od skali projektu i specyfikacji technicznych, ale zazwyczaj zajmuje od kilku dni do tygodnia.
 2. Jakie są koszty związane z elektronicznym szkłem?
  • Koszty elektronicznego szkła są wyższe niż tradycyjnego szkła, ale różnią się w zależności od typu i funkcji. Koszty te są jednak kompensowane przez oszczędności energii i inne korzyści.
 3. Czy elektroniczne szkło jest bezpieczne?
  • Elektroniczne szkło jest zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i jest tak bezpieczne, jak tradycyjne szkło, jeśli nie bezpieczniejsze, dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak kontrola przejrzystości.
 4. Jakie są najnowsze innowacje w elektronicznym szkle?
  • Najnowsze innowacje obejmują rozwój szkła z większą efektywnością energetyczną, lepszą kontrolą światła i ciepła, a także integracją z inteligentnymi systemami domowymi.

W świetle powyższego, zachęcamy do dalszego śledzenia rozwoju tej fascynującej technologii i rozważenia jej zastosowań w swoim życiu i pracy. Możliwości, które otwiera elektroniczne szkło, są tak szerokie jak nasza wyobraźnia, a przyszłe dekady z pewnością przyniosą wiele nowych i ekscytujących zastosowań tej przełomowej technologii.

Dziękuję za zainteresowanie i zapraszam do dalszego eksplorowania naszej strony i innych wpisów blogowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *