Folia PDLC w biurze

Producent folii PDLC, sprawdź inteligentną folie PDLC

O co chodzi z folią PDLC? W tym artykule odpowiemy na pytania:

Jak działa folia inteligentna PDLC?

Folia PDLC, czyli Polimerowo-Dielektryczne Ciekłe Kryształy to innowacyjna technologia, która umożliwia kontrolę przejrzystości szkła za pomocą przyłożonego napięcia. Składa się głównie z dwóch warstw: ciekłokrystalicznej matrycy polimerowej i elektrody działowej. Kiedy nie ma przyłożonego napięcia, cząsteczki cieczy anizotropowych, które tworzą matrycę polimerową, są w nieuporządkowanym stanie i światło wpada na folię, która staje się całkowicie przezroczysta. Jednak gdy przyłoży się napięcie, cząsteczki ustawiają się w porządku, powodując rozproszenie światła i sprawiając, że folia jest nieprzezroczysta.

folia pdlc budowa
pdlc schemat

Jak widzimy folia nie ważne czy jest podłączona do napięcia czy nie, przepuszcza ona światło. Ale dla człowieka tekstura folii staje się nie przezroczysta. Światło gdy do folii nie podłączymy napięcia (rysunek prawy) jest rozproszone i przyjemniejsze dla człowieka do pracy.

Gdzie można zastosować folię PDLC?

Folia znajduje szerokie zastosowanie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Może być używana jako inteligentna folia okienna, smart glass, w biurze, domu czy pojazdach. Może być również stosowana do dekoracji, izolacji przeciwsłonecznej oraz projekcji obrazu. Moda na folie powstaje również wśród lekarzy i specjalistów takich jak masażyści, kosmetyczki itd. Wielką zaletą jest fakt że można ukryć pilot pod biurkiem i włączyć ją z ukrycia, wywołując tym samym zdziwienie i efekt wow u swojego klienta.

Czy folia PDLC może być używana w biurze?

Oczywiście! Folia PDLC (polimerowa folia elektryczna) doskonale sprawdza się w biurze, zapewniając prywatność i zmniejszając nadmierną ekspozycję na światło słoneczne. Może być stosowana jako szklana ścianka działowa, umożliwiająca przełączanie między przezroczystością a nieprzezroczystością w zależności od potrzeb pracownika.

Jak zamontować folię PDLC matową?

Czy montaż folii PDLC  jest trudny?

Montaż folii elektrycznej PDLC jest stosunkowo trudny i nie zaleca się robić tego samodzielnie. Folie montuję się na sucho, więc bardzo łatwo jest o pozostawienie bąbli powietrznych czy innych małych fragmentów kurzu czy paprochów pod folią. Poprawianie montażu już zainstalowanej folii jest możliwe, ale żeby osiągnąć lepszy efekt wizualny po poprawieniu jest praktycznie niemożliwy, więc tak właściwie mamy jedną szansę, aby ten montaż dobrze wykonać. Wymagane jest przede wszystkim przygotowanie idealnie powierzchni szkła oraz precyzyjne zmierzenie okna oraz naklejenie folii. Ale największą trudnością jest przewód, który wystaje z folii i trzeba go dobrze zamaskować i przeprowadzić przez ramę okienną. Jeśli nie masz doświadczenia w montażu folii PDLC, zawsze warto skorzystać z usług profesjonalnego montażu, aby zapewnić najwyższą jakość i trwałość instalacji, zapraszamy do kontaktu.

Czy folie można samoprzylepnie nakleić na szkło bez użycia wody?

Tak, folia jest dostępna w wersji samoprzylepnej, co ułatwia jej instalację na szkle. Dzięki temu można ją łatwo umieścić na istniejących szybach bez konieczności demontażu. Warto jednak upewnić się, że powierzchnia szkła jest odpowiednio przygotowana i dokładnie wyczyszczona przed naklejeniem folii samoprzylepnej. Folia zawiera w sobie warstwę z klejem, więc trzeba pamiętać ze montaż jej wykonuje się na sucho.

Jak skontaktować się z producentem folii PDLC?

Aby skontaktować się z producentem, można skorzystać z oficjalnej strony internetowej producenta, gdzie dostępne są wszystkie informacje kontaktowe. Można również skonsultować się z ekspertami w dziedzinie inteligentnych folii PDLC, którzy pomogą udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania. Zapraszamy do kontaktu

Jak szukać profesjonalnego montażu folii PDLC do domu?

Najlepszym sposobem na znalezienie profesjonalnego montażu folii PDLC do domu jest skonsultowanie się z firmami specjalizującymi się w instalacji inteligentnych folii takimi jak AMPLUS z siedzibą w Łodzi, ale wykonującą montaże na całym terenie Polski i nie tylko.

Jak działa inteligentna folia w oknach?

Jak folia zapewnia prywatność?

Dzięki możliwości zmiany przejrzystości folia PDLC umożliwia zachowanie prywatności w pomieszczeniach. Kiedy folia jest w stanie nieprzezroczystym, trudno jest dostrzec wnętrze, co daje poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Natomiast przełączając folię w tryb przezroczysty, można cieszyć się pełnym dostępem do naturalnego światła z zewnątrz.

Jak przełączać folię PDLC, by uzyskać przezroczystość?

Przełączanie folii PDLC (polimerowa folia elektryczna) między trybem nieprzezroczystym a przezroczystym odbywa się za pomocą przełącznika. Przełącznik można zainstalować w dogodnym miejscu, na przykład na ścianie. Działa on jak pilot, umożliwiając łatwe sterowanie folią bez konieczności wstania z miejsca. Jest też opcja sterowania pilotem lub telefonem.

włącznik, pilot i telefonem do folii pdlc

Czy folia PDLC może rozpraszać światło UV?

Tak, folia PDLC może rozpraszać światło UV w trybie nieprzezroczystym, co pozwala na ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Dzięki temu można cieszyć się naturalnym światłem, jednocześnie redukując negatywne skutki promieniowania UV na zdrowie. Dodatkowo folia w domu blokuje daleką podczerwień, która jest wykorzystywana w nocy do szpiegowskich kamer termowizyjnych.

Czy folia PDLC jest bezpieczna dla oczu?

Korzystanie z folii nie wpływa negatywnie na wzrok. Folia jest bezpieczna dla oczu i nie wywołuje żadnych szkodliwych efektów. 

Jakie warstwy są używane w produkcji folii PDLC?

W produkcji folii używa się dwóch głównych warstw: matrycy polimerowej z ciekłymi kryształami w polimerze oraz folii jako nośnika dla ciekłych kryształów. Matryca polimerowa składa się z cząsteczek cieczy anizotropowych, które reagują na zmiany napięcia. Elektroda działową tworzy się już pod specjalne zamówienie i wymiary umożliwiając kontrolowanie przyłożonego napięcia i zmianę przejrzystości folii. Dodatkowym elementem jest warstwa z klejem, której nie ma w folii do laminacji na szyby. Więcej o szybach LCD znajdziesz tutaj.

budowa folii PDLC

Jakie są inne zastosowania folii PDLC?

Czy folia PDLC może być używana do projekcji obrazu?

Tak, folia może być wykorzystywana do projekcji obrazu. Jej właściwości zmiennej przejrzystości pozwalają na tworzenie efektów projekcyjnych na szkle. Może być stosowana w miejscach takich jak kino domowe, kawiarnie czy sale konferencyjne, gdzie możliwość przemiany z transparentności na nie transparentność jest istotna.

Jak sterować folią inteligentną za pomocą zasilania?

W tym celu potrzebujemy autotransformator lub ściemniacz dopasowany do danych technicznych foli czyli na 48V zmiennego napięcia. Wystarczy go podłączyć do folii i możemy decydować kiedy jest folia matowa a kiedy folią przezroczystą.

Sprawdź inne nasze artykuły:

Komentarze

2 odpowiedzi na „Producent folii PDLC, sprawdź inteligentną folie PDLC”

 1. Awatar Oferta 8m2
  Oferta 8m2

  Pozdrawiam, nasa firme zajmuje sie produkowanim konstrukcji aluminiowych terasowych i office partition. Szukame dostawcu folii PDLC. Exportuje firme na Slowacia?
  Dzenki
  Kalavsky

  1. Awatar Dawid
   Dawid

   Witam,
   dostarczamy również folię w stałej współpracy z firmami w branży okiennej i drzwi, nie ma to dla nas problemu. W takim sprawach proszę napisać na naszego emaila biuro@inteligentnafolia.pl

   Pozdrawiam zespół inteligentnafolia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *